דבר יו"ר העמותה לכבוד פסח תשפ"א

ברכת פסח תשפ"א מרץ 2021

חג שמח לחברי וידידי העמותה!

אט אט חוזרים החיים למסלול, אם כי עדיין רב המרחק אל העולם שהכרנו לפני פרוץ מגפת הקורונה. אנו מקווים כי בשבועות הקרובים נגבש מתווה משלנו לחזרה לפעילות. על אף שנמנע מאיתנו עד-כה לקיים סיורים וכנסים, עדיין נמשכה פעילות, מוגבלת, גם בחודשים האחרונים.

במהלך שנת 2020 צוין מלאת 60 שנה לכינון היחסים הדיפלומטים בין מדינת ישראל לנפאל. כידוע לרובכם, במהלך מלחמת העולם לחמו כאן מספר גדודים של לוחמים נפאלים, גורקה, חלקם לאורך כל מסע-המלחמה בארץ-ישראל וחלקם הצטרף רק זמן קצר לפני מערכות מגידו.

באותם ימים, גדודי הגורקה היוו חלק מהצבא הבריטי-הודי ומייד נקשר בין הדברים. במהלך השנה נוצר קשר ביני לבין שגרירת נפאל בישראל. כתבתי מאמר על פעילות לוחמי הגורקה הנפאלים בארץ עבור פרסום של השגרירות לכבוד שנת ה-60. מתוך כוונה לקיים אירוע מכובד עם אחד מראשי המערכת הישראלית הרשמית ולנוכח מגבלות הקורונה – הפרסום טרם יצא לאור בצורה רשמית. כשיתאפשר, אעלה את המאמר באתר העמותה.

יצאתי עם השגרירה ואנשי צוותה למספר סיורים אל שדות-קרב בהם היו מעורבים לוחמי גורקה. לאלו העוקבים אחרי אתר העמותה ודאי זכור מאמר אשר פרסמתי לפני מספר חודשים על קרב שהתרחש בדרום-מערב השומרון, כאשר כוחות גרמנים ועות'מאניים תקפו את הכפר רפאת, אשר אויש באותה עת בלוחמי גורקה. 

כאמור, גדודי הגורקה היוו חלק מהצבא הבריטי-הודי אשר תפסו בהדרגה את מקומם של מרבית גדודי הרגלים והפרשים הבריטים, אשר נשלחו מארץ-ישראל לצרפת, לקראת המתקפה הגרמנית אשר כונתה לימים 'מתקפת האביב'. למעלה מ-50 גדודי רגלים הודים ו-13 גדודים הודים רכובים השתתפו במערכות מגידו והפכו את ההודים למרכיב העיקרי של הכוחות הלוחמים של אלנבי ערב המתקפה בספטמבר 1918!

בשנה הבאה, 2022, תציין הודו מלאת 75 לעצמאותה ובמהלך החודשים האחרונים אני מקיים קשר הדוק עם צוות השגרירות ההודית לקראת הדגשת המעורבות ההודית במסע המלחמה בארץ-ישראל. נותר רק לקוות שהתוכניות המתגבשות כעת אכן יקרמו עור וגידים.

בערב פסח תשפ"א ברצוני להמשיך ולעסוק בהודו, אך עם 'טוויסט'… כידוע, יהודים שירתו בצבאות רבים, משני צידי המתרס. בצבא הבריטי ברחבי הודו שירתו גם יהודים רבים וכמובן – גם הם היו זכאים לקיים את מצוות הפסח.

בפורט וויליאם שבכלכותה (הנקראת היום קולקטה) יצאה לאור במרץ 1918 הגדת הפסח הבאה:

הגדת פסח שהודפסה עבור הלוחמים היהודים בצבא הבריטי לליל הסדר בכלכותה, מרץ 1918

 

ליל הסדר התקיים בביתו של ד. עזרא, בכלכותה:

ליל הסדר בביתו של ד. עזרא בכלכותה, מרץ 1918

 

סדר פסח אחר התקיים בסיאלקט אשר בפונג'אב:

משתתפי ליל הסדר בסיאלקט, פונג'אב, מרץ 1918

 

וסדר פסח נוסף, בבומביי:

סדר פסח בבומביי, מרץ 1918

 

חג שמח ולהתראות בקרוב!

ערן תירוש, יו"ר העמותה

2 תגובות
  1. דניאל מורגנשטרן

    יישר כוח ערן על החשיפה הכפולה של חלקם של גדודי הגורקה הנפלים בקרבות ארץ ישראל 5(מגידו ושומרון) ועל ליל הסדר של החיילים היהודיים שהיו מוצבים בהודו בקהילות המקומיות.

  2. משה בסון

    מחכים ומהנה. מחכים להמשך. תודה

השארת תגובה