פרופיל העמותה

עד היום לא שמעתי עליכם. מי זו 'העמותה' למעשה ?
העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בארץ ישראל נוסדה לפני מספר שנים, לאחר ששני ימי עיון בנושא המלחמה ריכזו קהל של כ-200 איש, בעלי עניין וסקרנות לגבי מלחמה זו. המטרה הראשית של העמותה היא הפצת הידע על המלחמה, החדרת מורשת מלחמת העולם ה-1 לתודעה של הציבור בישראל. מלחמה מיוחדת זו, בה הגיעו לוחמים מעמים שונים ורחוקים להלחם למען עקרונותיהם, רחוק מביתם, ורבים מהם מסרו על כך את חייהם. כ"מוצר לואי" של לחימה זו הסתיים השלטון העות'מאני, לאחר 400 שנה, והחלה תקופת המנדט הבריטי, הוגשה "הצהרת בלפור", חדרה לארץ טכנולוגיה מודרנית, העליה וההתיישבות התרחבו, ותולדות ארץ ישראל קיבלו תפנית גדולה. עד הקמת העמותה עסק המחקר בישראל רק בשאלות הקשורות ליהודים במלחמה זו, ולא במהלכי המלחמה עצמם.

כמעט ושאלתי "למה זה צריך לעניין אותנו, הישראלים?" וכבר שיכנעת אותי. איך אתם עושים זאת הלכה למעשה?
העמותה מקיימת כנס שנתי, המתקיים בכל שנה באזור אחר בישראל. במהלך הכנס אנו שומעים הרצאות וסקירות על הלחימה באזור הנבחר, מסיירים בעקבות יחידות שונות, ושומעים הסברים בשטח. כך נכסה צעד-צעד את כל המסע הארוך מגבול מצריים דרך קרבות עזה ובאר שבע, לירושלים, חיפה, בקעת הירדן ועד המעבר לכיוון דמשק.

בין כנס לכנס נפגשים חברי העמותה כמעט מדי חודש. אנו מקיימים מספר מפגשי-אמצע של יום בודד לאורך השנה; משתתפים בטקסים בבתי הקברות ברמלה, בבאר-שבע, חיפה וביום אנז"ק בהר הצופים; חברי העמותה מדריכים קבוצות אחרות המעוניינות ללמוד ולשמוע; מטפחים אתרים, מצפורים ושדות קרב במקומות שונים בישראל. ביוזמה ובתיכנון שלנו הכינה הקק"ל את "נתיב אנז"ק" מחזית עזה ליד בארי ועד לבאר שבע – מסלול טיולים מסומן, משולט, ובהמשך גם דפדפת ומפה, שכל מדריך, כל תייר וכל משפחה, יכולים לנוע לאורכו וללמד על המסע המדהים הזה.

ותיירים יבואו?
ב-2007 אירחה העמותה קבוצה של רוכבים אוסטרלים ממועדון ה-ALHA , ויחד הפקנו את השחזור הגדול של מסע אנז"ק אל באר שבע, שהסתיים בדהירה מהירה אל תוך העיר, לקול מחיאות כפיים של מאות צופים שראו מול עיניהם מראה מהעבר, אירוע מלפני 90 שנה בדיוק. מספר חודשים אח"כ נחנך בעיר זו פארק החייל האוסטרלי. הפעולות המוצלחות זכו לכיסוי תקשורתי רב. מאז יש התעוררות ומספר התיירים גדל, הן לישראל ולבאר שבע בפרט. לאירועים של 2007 יש המשך. ב-2012 נערך מסע דומה של עשרות פרשים מאוסטרליה סביב באר שבע ובעמק איילון, והמבט מתרכז כבר גם על 2017, אז ימלאו מאה שנים למלחמה זו בארצנו.

במה עוד עוסקת העמותה?
העמותה מוציאה לאור מדי שנה שנתון עם מאמרים מקוריים על מלחמת העולם ה-1 בארץ ישראל, בעקבות ההרצאות הניתנות בכנסים. זה הפרסום היחיד בעברית העומד לרשות המתעניינים. יש ברשותנו אוסף גדול ועשיר, הממתין לקבלת בניין מתאים כדי להציגו כ"מוזיאון מלחה"ע הראשונה בארץ ישראל". זה יהיה מוזיאון ראשון בישראל שיוקדש למלחמה זו, בצד מוזיאונים המציגים את התקופה, ואפילו את הגדודים העבריים שהתגייסו לטובת הצבא הבריטי, אך לא את המלחמה עצמה בארץ. הזמן דוחק, כדי להיות מוכנים ל-2017 – בה נציין 100 שנה למלחמה זו.

מה אומרים על כך הבריטים, האוסטרלים, הניו-זילנדים ואחרים ?
העמותה שלנו יצרה קשרים הדוקים עם שגרירות אוסטרליה ונציגות ניו-זילנד בישראל, עם אנשי השגרירות הבריטית, ועם מסגרת הנספחים הצבאיים המשרתים בישראל, כדי לחשוב ולברר כיצד נוכל לפעול יחד לקדם את המטרות שלנו – לטפח את האתרים שנותרו מהלחימה של הצבא הבריטי על יחידותיו השונות, לעודד תיירות מארצות אלו לישראל בנושא זה, להעלות את ההכרות של הציבור בישראל לתרומה האדירה שהביאה המלחמה הזו לארץ שלנו, בעיקר לאחר הדיפת התורכים ממנה, והקמת המנדט הבריטי בארץ ישראל, ולתת כבוד לאלו שמסרו את חייהם למען הישגים אלו.
מאז קמה העמותה היא הפכה לכתובת של תיירים אוסטרלים ואחרים, בבקשת ייעוץ, בעזרה וליווי, אירוח והדרכה. העמותה פתחה אתר אינטרנט, שמתפתח משנה לשנה ומכסה את כל הפעילות.

ולבסוף – מי מממן את כל הפעילות הזו?
בעמותה יש היום כ-200 חברים משלמי דמי חבר, ועוד כ-270 ידידים המשתתפים בפעילויות. חברי העמותה מגיעים מכל שדרות הציבור – מהאקדמיה, מהדיפלומטיה, ממערכת החינוך, ורבים שהם חובבים את הנושא ללא קשר עם עיסוקם. העמותה מוחזקת ע"י חבריה, ואינה נהניית עדיין משום תמיכה או מימון מגורם חיצוני.


 

למידע נוסף אודות העמותה:
מי אנחנו | תקנון העמותה | תצוגהכתבה ב'נשיונל גיאוגרפיק'