פרסומים אחרים

פרשי האוויר מעל ארץ הקודש

לוחמה האווירית מעל ארץ הקודש 1914-1918
מאת : דני  שלום

למתעניינים:

dannyshalom10@walla.co.il

פרשי האוויר 1

פרשי האוויר 2


ספר על מלחמת העולם הראשונה  בארץ-ישראל – א.פ. וֵיוֵל

13-Z0Ebt89ndz

IMG_0003

תוכן העניינים: 

  • תוני יסוד של מסעי המלחמה
  • ההגנה על תעלת סואץ
  • חציית מדבר סיני והאופנסיבה הראשונה לתוך ארץ-ישראל
  • מערכת עזה השלישית
  • המרדף דרך פלשת וכיבוש ירושלים
  • זמן ביניים
  • השלב השלישי- סוריה
  • המרדף לעבר דמשק וחלב
  • סיום

עובד אמתי , קצין עברי, בצבא התורכי ובשבי הבריטי – יוסף צ'רני

66-sKVfakLBAd
IMG_0004

תקציר
עובד אמתי, יהודי ארצישראלי יליד יסוד-המעלה, שירת ארבע שנים בצבא הטורקי במלחמת העולם הראשונה בחזית ארץ-ישראל, והיה מן היהודים הארצישראליים הבודדים ששירתו בפועל כקצינים קרביים. במהלך שירותו נפל עובד בשבי. עובד היה שבוי במצרים במחנה שבויים בריטי לקצינים טורקיים. רוחו לא נשברה. הוא כתב את חוויותיו ביומן מפורט ומאוחר יותר חזר והתייחס אליהן בזכרונותיו. מתוך העדויות האלה עולה אישיותו ההומניסטית; יחסו לכל אדם – טורקי, אנגלי או בדואי – הינו אנושי ושווה, ולא מוטה בשל השתייכותו למחנה האויב או לתרבות אחרת.
עדותו של עובד מתקופת המלחמה הינה מסמך יחידאי בעל ערך היסטורי, המסייע להבנת ההיסטוריה שלל מלחמת העולם הראשונה בארץ-ישראל מנקודת ראותו הנדירה של קצין קרבי עותמני-יהודי-ארצישראלי. כשרון ויכולת הכתיבה וכן הרצון לדעת ולהבין, שבהם ניחן המורה הצעיר שהיה לקצין, הנחו אותו לבטא את קורותיו ואת חוויותיו באופן מדויק, מפורט, עמוק ומוחשי.
העובדה שעובד חזר למאורעות המלחמה וכתב עליהם שוב ושוב, אף אחרי שלושים שנה, מעידה על חשיבותם והשפעתם הרבה עליו. עם זאת, כפי שקורה פעמים רבות, הוא לא דיבר על החוויות הקשות, שנותרו סגורות ביומנו ובזכרונותיו; גם בני משפחתו לא ידעו את אשר עבר. הספר שלפנינו נועד למלא את החלל הזה.

ד"ר יוסף צ'רני, היסטוריון מרצה וחוקר תקופת השלטון הבריטי בארץ-ישראל ומלחמת העולם הראשונה בארץ-ישראל ובמזרח התיכון. על עבודתו 'השתלבותם של יהודים בתפקידים בכירים במינהל הבריטי בממשלת המנדט', קיבל תואר שלישי מאוניברסיטת בר-אילן. בין מאמריו, 'חיילים יהודים בכוחות הבריטיים והטורקיים במלחמת העולם הראשונה בארץ-ישראל ובסוריה' (בתוך ספר לציון מאה שנה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה, הוצאת המוזיאון היהודי בווינה, אפריל 2014). חבר הנהלת 'העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בארץ-ישראל' ועורך ביטאון העמותה.


 הלחימה על ארץ-ישראל 1917, ג'ון ד' גריינג'ר

IMG
IMG_0001


קובץ בפורמט PDF – 'מולדת כפוית טובה'

מאמר של אלימור מקבת  ב'מערכות' 455

לרגל 100 שנה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה


ישראל,  שבילי צילום – חנן גטריידה

ספר אלבומי עם כריכה קשה בהוצאת המחבר ודפוס כתר, 2013, 400עמ'. בספר פרק העוסק בבתי הקברות הבריטיים ברחבי הארץ.

"עבודתו של חנן משלבת את המקצוענות של הצלם העובד למחייתו, עם אהבתו של הצלם החובב. מתת נדירה בהחלט. בתצלומיו, אי אפשר שלא להתרשם מהאהבה והחיבור הרגשי שלו למצולמים – תחושה שצלמים צקצועיים רבים חייבים להקריב בבואם לבצע תצלום מוזמן".

דוד רובינגר – חתן פרס ישראל לתקשורת, 1997.

ציור תל שבע