אירועים בשנת המאה למלחמה במישור החוף

הטקס ביער באר-טוביה, יער עזריקם, גבעת הבריכה

צילומים: ארנון ליפשיץ וברי לוינסון

inv ww 1 fin-01 (1)

B

R (3)

KOBIUN N


 הטקס בגבעת מראר

BB (1)

H (5)

D (2)

C (3)

K (5)S (3)


בראשון לציון

הזמנה - פתיחת התערוכה שחרור בשורה ותקווה


14 בנובמבר – נס ציונה – אירוע לציון 100 שנה לקרב עיון קרא, בהשתתפות העירייה, המוזיאון המקומי, השגרירות הניו-זילנדית וסיוע של העמותה, ע"י ערן. טקס וחנוכת מרפסת תצפית משולטת על צפון שדה-הקרב.


12 בנובמבר – רמלה – 10:30 – טקס הזיכרון לזכר חללי מלחמות העולם בביה"ק ברמלה. בארגון השגרירות הבריטית בישראל

בית הקברות הבריטי ברמלה והטקס השנתי

בית העלמין הצבאי הבריטי ברמלה הוא אחד משישה בתי עלמין בריטיים שהוקמו בישראל לאחר מלחמת העולם הראשונה. הוא שוכן כשני קילומטרים צפונית לעיר רמלה, ומדי שנה נערך בו טקס ממלכתי. מועד הטקס הוא תמיד יום ראשון הקרוב לסיום מלחמת העולם הראשונה, בתאריך 11/11/1917 בשעה 11:11.
על הכותל משני צידי הפתח הראשי כתוב בשלוש שפות:-"חלקת-השדה שעליה הוקם בי-הקברות הלזה נתנה על ידי עירית רמלה כמתנת עם של בני פלשתינה (א"י), להיות מקום מנוחת עולמים לחיילי ההסכמה, אשר נפלו חללים במלחמה 1914-1918. יהי זכרם לברכה".
בבית הקברות נטמנו חיילים שנפלו בשדות הקרב במלחמת העולם הראשונה, בין השנים 1917-1918, כשהבריטים כבשו את הארץ מידי התורכים.טמונים בו חיילים בריטים, צרפתים,פולנים וצ'כים שנפלו במלחמת העולם השנייה בין השנים 1939-1945 וכן חיילים איטלקים וגרמנים שמתו במחנות השבויים בארץ.
בשורה הראשונה של הקברים מימין יש מצבות שעליהן חקוקים סמלי מגן-דוד ודברי התפילה ת.נ.צ.ב.ה. (תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים) אלה קברי יהודים שחלקם לחמו בגדודים עבריים.
בחלקה אחרת בנויה מצבת זיכרון לחיילים הודים, מוסלמים ואחרים ששרתו בצבאות הבריטים ונפלו בשדה הקרב.
סמוכה אליה מצבה לזכר 966 מצרים – מוסלמים, ששרתו בצבאות הבריטים כפועלים בהקמת מחנות ובסלילת מסילות וכבישים ומתו בעת מילוי תפקידם.
בבית הקברות נמצאות שתי מצבות של קליפורד מרטין ומרוין פייס – שני הסרג'נטים שתלו אנשי האצ"ל בנתניה. ב-28.8.81 פורסם באנגליה בשבועון היהודי – ג'ואיש כרוניקל – כי אחד מהשניים, מרטין, היה יהודי. במלחמת העולם השנייה נחקק חוק שממשלת בריטניה אחראית לקבורה של הנופלים. לכן קבורים במקום חללי האימפריה הבריטית מימי מלחמת העולם הראשונה ועד סוף המנדט הבריטי בארץ ישראל ב-1948, ובהם חללי מלחמת העולם השנייה.
בבית הקברות מונצח זכרם של 5,731 חללים מ-57 לאומים שונים, ובכללם כ-30 יהודים מזוהים.


 בית הקברות הצבאי הבריטי  ברמלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *